Zemřel Ivan Král, jehož skladby šířili Patti Smith, Iggy Pop či Lucie

Baskytarista, kytarista, klávesista, zpěvák, skladatel, producent a světově možná nejznámější český rockový hudebník zemřel na rakovinu ve věku 71 let.

Již v polovině šedesátých let se objevil ve skupině Saze, roku 1966 však celá jeho rodina emigrovala do USA, kde zprvu méně výrazně pokračoval v hudební kariéře.

Po krátkém působení v Blondie zakotvil ve skupině zpěvačky Patti Smith, s níž v letech 1975 až 1979 nahrál čtyři alba. Ve své sestavě jej měl také John Cale a následně Iggy Pop, po jehož boku začátkem osmdesátých let připravil dvě desky.

Věnoval se i filmové hudbě a v roce 1995 známým klipem Winner Takes All podpořil sólové album Nostalgia, po němž následovalo několik dalších, to poslední předloni pod názvem Colors. Roku 1997 spolutvořil hvězdný, leč nepříliš zdařilý projekt Alias.

Především v devadesátých letech se zabýval produkcí českých nahrávek, mezi nimiž vynikají Černý kočky mokrý žáby kapely Lucie, jíž autorsky přispěl hity Šťastnej chlap a Sen. Následovala alba skupin Garage, Mňága & žďorp, Alice či Walk Choc Ice.

Jeho nejznámějším hitem pro Patti Smith, později zvěčněným i díky Mission, U2, Simple Minds či Pearl Jam, je proslulé Dancing Barefoot z roku 1979. Příznačně právě takto se jmenuje také 25 let starý dokumentární film režiséra Zdeňka Suchého, na nějž loni navázala kniha publicisty Honzy Vedrala Neuvěřitelný Ivan Král.